Mutluluk Veren Bilgi [Kutadgu Bilig] [Giriş yap] [Kaydol]

Mutluluk veren bilgi [Kutadgu Bilig]
www.alizvel.com
 
Bilimtey Bilim Sitesi > Deneyler

 Deney: MIKNATISLARI TANIYALIM - Bilimtey Bilim Topluluğu Bilim Sitesi

‘‘MIKNATISLARI TANIYALIM ’’

 

Deneyin Adı:

‘‘MIKNATISLARI TANIYALIM’’Deney Nu: 14

 

Deneyin Amacı:

*     Mıknatısları tanıma ve çeşitli özelliklerini kavrayabilme

 

 

Kullanılan Araç ve Gereçler:

*     A4 kağıdı

*     Ampermetre

*     Bağlama parçası

*     Bağlantı kabloları

*     Bobin

*     Cetvel

*     Demir çubuk

*     Demir tozu

*     Farklı yapılarda maddeler(Para, uç kutusu,bakır elektrot)

*     Güç kaynağı

*     Mıknatıs

*     Pusula

*     Reosta

*     Silgi

*     Şeffaf dosya

*     Toplu iğne veya ataç

*     Üçayak

*     Tornavida

*     Çeşitli metal maddeler


 

 

Deneyin Yapılışı 

 

 

1.      Bir adet çubuk mıknatısı çeşitli maddelere yaklaştırınız.Neleri çekiyor, neleri çekmiyor not ediniz.

2.      Mıknatıs adedini arttırarak deneyiniz. Çekim gücü arttı mı?

3.      Mıknatısın çeşitli kısımlarına iğneleri yaklaştırınız.İğneleri en çok mıknatısın hangi kısımları çekmiştir? Neden?not ediniz.

4.      Bir U mıknatısla birinci basamaktaki işlemleri tekrarlayınız. Sizce U mıknatıs ve çubuk mıknatıstan hangisi daha iyi çekmektedir?

5.      Mıknatısla cisimler arasına çeşitli kalınlıkta ve cinste cisimler koyup mıknatısın çekme etkisinin önlenip önlenmediğini araştırınız.

6.      Çeşitli uzaklıktan değişik şekilde iki mıknatısın aynı kutuplarını ve sonra zıt kutuplarını birbirine yaklaştırınız. Gözlemlerinizi not ediniz.


 

 

 

7.      Mıknatısı statif çubuğa tutturunuz. Mıknatısı ip etrafında dönmesini sağlayıp bırakınız. Bir müddet sonra mıknatısın uçlarının hangi yönü gösterdiğini gözlemleyiniz.

8.      Basit bir elektro mıknatıs yapınız.

9.      Bir kağıt üzerine demir tozları serperek, kağıdın altına birer adet çeşitli mıknatıslar konularak(U-mıknatısı,çubuk mıknatısı vb...) çeşitli şekillerde manyetik alan kuvvet çizgileri yönelmelerini inceleyiniz.

10.  Çift mıknatıs alınız.A4 kağıdın altına birbirine yapıştırmayacak ve zıt kutuplar birbirlerine yakın olacak şekilde yerleştiriniz.Alan çizgilerini inceleyiniz.

11.  Çift mıknatıs alınız.A4 kağıdın altına birbirine yapıştırmayacak ve aynı kutuplar birbirlerine yakın olacak şekilde yerleştiriniz.Alan çizgilerini inceleyiniz.

12.  Mıknatısın altına bir pusula yerleştiriniz. Pusula ibresi ile mıknatısın yönlerini karşılaştırınız. Bu durum tezat oluşturmuyor mu? Açıklayınız.

 

 

 

 

 

 

DENEYİN SONUÇLARI:

 

1.      Mıknatıs;Silgiyi çekmedi, kalemin metal kısmını çekti,demiri çekti,uç kutusunu çekmedi, metal parayı çekmedi, bakır elektrotu çekmedi, demir tozunu çekti.

 1. İki mıknatısı kullanarak bu deneyi tekrarlayınca mıknatısın çekim gücü arttı.
 2. Mıknatısın uç kısımları iğneleri daha çok çekti.
 3. U mıknatısı çubuk mıknatısa göre bu maddeleri daha iyi çekti.
 4. Mıknatısla cisimler arasına ilkönce defter kağıdı koyduk. Mıknatısın çekme etkisinde herhangi bir değişiklik gözlemlemedik. Fakat araya bir silgi koyduğumuzda mıknatısın etkisinde bir azalma oldu.
 5. Mıknatısın aynı kutuplarını yaklaştırdığımızda mıknatısların birbirlerini ittiğini, zıt kutuplarını yaklaştırdığımızda ise birbirlerini çektiğini, bu itme ve çekme kuvvetinin aradaki  uzaklıkla ters orantılı değiştiğini gözlemledik.
 6. Mıknatısın kuzey kutbu yerin coğrafi kuzeyini, güney kutbu ise yerin coğrafik güneyini  gösterdi.
 7. Bağlantı kablolarını tornavidaya sardık. Bu kabloları  güç kaynağına bağladık ve toplu iğneleri bu tornavidaya yaklaştırdığımızda tornavidanın toplu iğneleri çektiğini gözlemledik. Böylece basit bir elektromıknatıs yapmış olduk.
 8. Kağıdın altına bir tane çubuk mıknatıs koyduğumuzda demir tozları kağıt üzerinde dik bir konuma geldi. Bu mıknatısın her iki kutbu içinde geçerliydi. Kağıdın altına U mıknatısını koyduğumuzda ise demir tozları birbirini çekerek bir bütün oluşturdu. Demir tozları manyetik alan çizgileri üzerinde toplandılar. Bu çizgiler mıknatısın uçlarına yakın bölgelerde sık, uzak bölgelerde ise seyrekti.
 9. A4 kağıdının altına bir çift mıknatıs alıp zıt kutuplar birbirine yakın olacak şekilde yerleştirdiğimizde demir tozları U mıknatısıyla yaptığımız deneyle aynı şekilde dizildiler.
 10. Bu deneyi aynı kutuplar birbirine yakın olacak şekilde yerleştirdiğimizde demir tozları birbirini iterek farklı iki grup halinde toplandılar. Yine manyetik alan çizgileri mıknatısın uçlarına yakın bölgelerde daha sık, uzak bölgelerde ise seyrekti.
 11. Pusula ile mıknatısın kutupları, mıknatısın altına pusula konunca zıt yönlü oldu. Yani pusulanın kuzey kutbuyla mıknatısın güney kutbu, pusulanın güney kutbuyla mıknatısın kuzey kutbu üst üste geldi.

 

 

 

YORUMLAR:

 

 

                   Mıknatısın uç kısımları toplu iğneleri  daha çok çeker. Çünkü uç kısımlarda oluşan manyetik alan daha kuvvetlidir. Aynı şekilde mıknatısın uç kısımlarında manyetik alan kuvvet çizgileri daha sık, uzak bölgelerde ise  daha seyrektir. Bunları  o bölgelere serptiğimiz demir tozları yardımıyla daha net görürüz. Yani manyetik alan şiddeti, alan çizgilerinin sık olduğu bölgede büyük, seyrek olduğu bölgede ise küçüktür.

        U mıknatısı çubuk mıknatısa göre demir vb maddeleri daha kuvvetli çekti. Burdan U mıknatısının oluşturduğu manyetik alanın çubuk mıknatısın oluşturduğu manyetik alandan daha kuvvetli olduğunu anladık.

        Mıknatısla cisimler arasına koyduğumuz nesneler mıknatısın çekme etkisini önleyemedi. Çünkü mıknatıs bir alan oluşturur. Bu yüzden araya konan cisimler mıknatısın etkisini engelleyemez.

        Statif çubuğa tutturduğumuz mıknatısın kuzey kutbu yerin coğrafi kuzeyini, güney kutbu ise yerin coğrafi güney kutbunu gösterdi. Böylece yerin coğrafi kutuplarıyla yerin manyetik kutuplarının çakışmadığını bizzat ispatlamış olduk.

       Mıknatısın altına pusula yerleştirdiğimizde pusula iğnesi ile mıknatısın yönleri ters yönde saptı. Çünkü pusula iğnesi de bir mıknatıstır ve mıknatısların aynı kutupları birbirlerini iter zıt kutupları ise birbirlerini çeker.

       İletken tel etrafında oluşan manyetik alanın şiddeti akımla doğru, aradaki uzaklıkla ters orantılıdır. Bu yüzden yaptığımız son deneyde reosta yardımıyla akımı arttırdıkça pusula iğnesinin yaptığı sapma açısı da arttı. Aynı şekilde akımı sabit tutup pusulanın iletken tele olan uzaklığını arttırdıkça pusula iğnesinin yaptığı sapma açısı azaldı.

 

 

 

 

 

 

Bilimtey Bilim Topluluğu Bilim Sitesi

 

Bu yazı kaynak belirtmeden kesinlikle kullanılamaz!

Bu yazı Bilimtey.com'dan alındı.


Son Güncel Olaylar...

2. Bilimtey Bilim Günleri
4-5-6 Mayıs, Karabük

Güneş Enerjili Uçak Porjesi
Bilimtey GUUC 1 Projesi

Odtü Robot Günleri
2009 Oyunları Sonuçlandı

Türkiye uzaya astronot göndermeli mi?

Evet
Hayır

Sonuçlar

Günün Sözü

Bilimtey Bilim Topluluğu
Tüm Hakları Saklıdır.

16:48
30 Eylül 2014
 

Gizliklik Bildirimi | Reklam Politikası | Hakkımızda | Editörlük | Sitene Ekele